Одним з найбільших досягнень влади за останні півтора роки стало прийняття Верховною Радою так званого великого антикорупційного пакету. Але хороше законодавства не означає реальні реформи. За 24 роки незалежності нашої держави український парламент часто голосував за хороші закони, які потім не реалізувалися. Так і зараз відчувається бажання влади затягнути із вступом у дію нових законів (наприклад, про прокуратуру) чи створенням нових інституцій, а також спроби політичних гравців нівелювати прогрес від прийнятого законодавства через внесення відповідних правок.

Щоб примусити владу не лише прийняти, але і реалізувати законодавство у сфері боротьби з корупцією, Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) розпочав проект «Місцевий громадський контроль за використанням бюджетних коштів», який реалізується за фінансової підтримки Фінського Фонду Місцевого Співробітництва.

Основна ідея – почати проштовхувати реформу не з центру, а з місцевого рівня. Локомотивом боротьби з корупцією мають стати місцеві активісти, яких навчать проводити моніторинг використання місцевих бюджетів і публікувати інформацію про потенційні зловживання. В умовах, коли суди та правоохоронні органи не користуються довірою суспільства і блокують притягнення до відповідальності корупціонерів, лише публічний розголос і тиск через ЗМІ може покращити ситуацію.

Разом з тим, децентралізація влади передбачає збільшення коштів, які залишаються у розпорядженні місцевих громад. Оскільки на місцях активісти мають менше досвіду відслідковування фінансових зловживань, тренінг, передбачений проектом, має на меті навчити їх ефективно використовувати наявні інструменти моніторингу та контролю на місцевому рівні.

Проект «Місцевий громадський контроль за використанням бюджетних коштів» передбачає проведення семінарів для місцевих активістів, на яких експерти МЦПД розповідають про прийняте антикорупційне законодавство та нові органи, які будуть займатися відслідковуванням та протидією корупції, державні органи контролю за державними фінансами та кращі міжнародні практики. В другій частині заходу експерти МЦПД показують конкретні антикорупційні кейси та відеоролики із журналістськими розслідуваннями. В ході обговорення, експерти, активісти, представники медіа та влади обговорюють проблемні аспекти чинного законодавства та розбирають конкретні корупційні приклади на місцевому рівні. Це дозволяє налагодити комунікацію між громадськими активістами, представниками ЗМІ та місцевої влади.

Другим етапом проекту є проведення дводенного тренінгу в Києві для найбільш активних учасників регіональних семінарів, які стануть агентами змін на місцевому рівні. Журналісти та громадські організації, які займаються боротьбою з корупцією, поділяться із регіональними активістами практичними навиками та інструментами щодо протидії корупції.

Проект завершиться прес-конференцією, на якій будуть продемонстровані розслідування громадських активістів щодо використання місцевих бюджетів.

 

ЗАХОДИ:

09.06.2015 - м.Хмельницький, регіональний семінар

10.06.2015 - м.Чернівці, регіональний семінар

18.06.2015 - м. Рівне, регіональний семінар

23.06.2015 - м. Чернігів, регіональний семінар

26.06.2015 - м. Херсон, регіональний семінар

10-11.09.2015 - м. Київ, загальноукраїнський тренінг на тему "Місцевий громадський контроль за використанням бюджетних коштів"

27.11.2015 - Підсумкова прес-конференція за результатами проекту

 

Публікації в ЗМІ: