Міжнародна політика та дипломатія, як і питання миру і безпеки загалом, традиційно сприймаються як сфери домінування чоловіків і навіть сьогодні пояснюються за допомогою маскулінних термінів.

В той же час дослідження показують, що при врахуванні точки зору та досвіду жінок у процесі врегулювання конфліктів, так би мовити, при включенні їх «поза протоколом», часто відбувається прийняття менш мілітаризованих та більш стійких і мирних рішень.

Недостатня залученість жінок до внутрішньої та міжнародної політики, а також до процесу міжнародної миротворчості та безпеки є вражаючою. Імплементація ключової Резолюції Ради Безпеки ООН №1325, спрямованої на збільшення гендерної рівності у сфері миру, безпеки та сприйняття жінок як рівних учасниць процесу врегулювання конфліктів, через шістнадцять років після її прийняття відбувається все ще занадто повільно. Присутність жінок у формальних мирних переговорах є мінімальною: згідно даних ООН Жінки у рамках 31 мирного процесу, що протікав у період з 1992 року по 2011 рік, жінками були лише 4% підписантів мирних угод, 2,4% головних посередників, 3,7% спостерігачів та 9% переговірників. Ці питання мають особливе значення для врегулювання конфлікту в Україні.

Мета проекту

Головною метою проекту є створити спільне розуміння серед українських та німецьких учасників і учасниць щодо ролі жінок у міжнародній політиці.

Проект спрямований на збільшення можливостей його учасників та учасниць, зокрема допомагатиме їм поширити у суспільстві розуміння важливості участі жінок у миротворчій політиці та безпекових процесах загалом. У довготривалому аспекті проект сприятиме залученню його учасників та учасниць до формування і прийняття зовнішньополітичних рішень з урахуванням гендерного фактору у своїх країнах та на міжнародній арені.

Результатом проекту мають стати дві публічні виставки (в Берліні та Києві) фотопортретів жінок, реалізованих у сфері міжнародної політики в Україні та Німеччині, та чий досвід є надихаючим для учасників та учасниць проекту. Даним проектом ми маємо намір розвинути фемінну складову зовнішньої політики в двох країнах.

Заходи проекту:

Перша зустріч та спільна робота партнерських груп у Києві
9 – 13 жовтня 2016 року

Німецькі учасники відвідають Київ для зустрічі з українською партнерською групою та спільно візьмуть участь у низці семінарів:

  • Жінки в політиці та державному управлінні – до, під час та після Євромайдану;
  • Жінки в дипломатичній службі та в аналітичних центрах; гендерні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС; жінки в міжнародному співробітництві;
  • Жінки під час війни в Україні: нові виклики та ролі; жінки у переговорному процесі.

Учасники спільно працюватимуть над підготовкою виставки фотографій українських та німецьких жінок, які займаються питаннями міжнародної політики та чия діяльність надихає учасників та учасниць проекту, а також їхніх історій та цікавих фактів по темі проекту.

Друга зустріч та спільна робота партнерських груп в Берліні
20 – 24 листопада 2016 року

Українські учасники відвідають Берлін для зустрічі з німецькою партнерської групою та спільно візьмуть участь у низці семінарів:

  • Жінки в німецькій та європейській міжнародній політиці та дипломатії – в аналітичних центрах, парламенті (Бундестазі), Міністерстві закордонних справ;
  • Жінки в міжнародній безпеці – німецькі жінки як посередники у врегулюванні конфліктів, жінки у Збройних силах Німеччини (Бундесвері).

Учасники спільно візьмуть участь у відкриті виставки, що супроводжуватиметься публічною дискусією на тему проекту. Це дасть можливість збільшити розуміння даної проблеми у суспільстві.

Презентація в Києві
грудень 2016 року

Результати проекту вдруге будуть представлені на виставці у Києві, де експонуватимуться фотопортрети жінок, із якими відбулися зустрічі та інтерв’ю. Відкриття виставки супроводжуватиметься публічною дискусією на тему проекту.

Партнер проекту:
Polis180 – це німецький аналітичний центр низинного рівня, створений молодими ентузіастами, які цікавляться політикою та міжнародними відносинами. Діяльність організації спрямована на подолання поділів у суспільстві та сфокусована на питаннях, які найбільше хвилюють молоде покоління. Polis180 націлений на предметний діалог та розвиток інноваційних політичних підходів.

Підтримка проекту:
Проект фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини та Фундацією Роберта Боша у рамках програми "Meet up! Українсько-німецькі зустрічіФонду "Пам'ять, відповідальність, майбутнє" за підтримки Товариства Альфреда Герргаузена та Українсько-Німецького форуму.

Проект імплементується за підтримки Комітету у закордонних справах Верховної Ради України

Публікації проекту:
Жінки в політиці: "В Україні та Німеччині більше спільного ніж відмінного", Deutsche Welle, 6 грудня 2016 року

"Жінки, що є в парламенті зараз, не налаштовані на зміну цієї системи", Громадське радіо, 14 грудня 2016 року  

https://hromadskeradio.org/programs/hromadska-hvylya/ti-zhinky-shcho-ye-v-parlamenti-vykorystovuyut-ti-zh-zasoby-shcho-i-otochennya-i-ne-nalashtovani-na-zminu-ciyeyi-systemy-ekspertka

Відео про проект:
Поза протоколом: Участь жінок у міжнародній політиці в Україні та Німеччині