Міжнародний центр перспективних досліджень за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду розпочинає проект "Україна та країни Вишеградської четвірки: на шляху до кращого взаєморозуміння та добросусідства".

Інститут міжнародних відносин та торгівлі (Угорщина);

Інститут економічних та соціальних реформ (Словаччина);

Фундація імені Броніслава Гемерека (Польща).

Криза у відносинах між Україною та її західними сусідами стала однією з найпомітніших подій у 2017 році, підтвердивши, що в Україні існує криза як її зовнішньополітичної ідентичності загалом, так і української політики сусідства зокрема. Розбіжності між Україною та Угорщиною, Польщею є лише відображенням глибоко вкоріненої кризи добросусідства, в той час як проблеми двосторонніх відносин є набагато складнішими. Одним з головних викликів є необхідність проведення аналізу відносин між Україною та країнами Вишеградської четвірки, а також вироблення політичних рекомендацій для перешкоджання їх погіршенню надалі. Україна повинна переосмислити власні зовнішньополітичні цілі та пріоритети, враховуючи чинні внутрішні та міжнародні виклики, а також динамічність цих процесів. Започаткування експертного діалогу між Україною та її сусідами з Вишеградської четвірки може стати каталізатором цього процесу.

Загальною метою проекту є покращення взаєморозуміння між Україною та країною Вишеградської четвірки через:

  • Започаткування експертного діалогу та подолання наявних розбіжностей зусиллями громадянського суспільства та експертного середовища;
  • Полегшення трансформації нинішньої взаємопрограшної ситуації до взаємовигідного партнерства.


Теперішня ситуація є регіональним викликом, який потребує вирішення шляхом застосування нового підходу до політики добросусідства. Встановлення постійної комунікації та діалогу між експертами з України з одного боку, та Угорщини, Словаччини та Польщі з іншого боку, буде сприяти підвищенню обізнаності щодо логіки внутрішніх процесів у вищезазначених країнах, дослідженню розбіжностей у відносинах між країнами та розробці нових підходів до взаємовигідних та прагматичних двосторонніх відносин.

Забезпечення добросусідських та сталих відносин між Україною та її західними сусідами є необхідною передумовою регіональної стабільності з огляду на наявні безпекові загрози та виклики в регіоні. Вироблення нового покращеного підходу до відносин між Україною та країнами Вишеградської четвірки є необхідним для покращення та посилення регіональної співпраці, а також перешкоджання появі нових розбіжностей в майбутньому. Ескалація розбіжностей між сусідніми країнами має безпосередній вплив на безпеку та співпрацю в регіоні, в той час як посилення регіональної співпраці на експертному рівні буде сприяти полегшенню процесу регіонального єднання та просуванню цінностей країн Вишеградської четвірки в регіоні, що стане вагомим внеском на шляху демократичної трансформації України.

      

Експертний діалог: українсько-угорські відноси. Вебінар 1

Матеріали за підсумками вебінару:

УКРАЇНА ТА ЇЇ СУСІДИ: АНАЛІЗ РЕГІОНАЛЬНИХ ТЕНДЕНЦІЙ

Презентація

Статті:

Київ vs Будапешт: що відбувається в українсько-угорських відносинах?

Експертний діалог: українсько-словацькі відносини. Вебінар 2

Матеріали за підсумками вебінару:

Презентація МЦПД

Презентація INEKO

Що відбувається у відносинах України та Словаччини?

Експертний діалог: українсько-польські відносини. Вебінар 3

Матеріали за підсумками вебінару:

Польсько-українські відносини: потенціал – більший за проблеми

Презентація

***

Брифінг для дипломатичних місій в Україні

Міжнародна конференція «Відносини України із західними сусідами. Шанс на перезавантаження»

Матеріали за підсумками проекту:

ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ЩОДО КРАЇН ВИШЕГРАДСЬКОЇ ЧЕТВІРКИ: НА ШЛЯХУ ДО КРАЩОГО ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ ТА ДОБРОСУСІДСТВА