10 ідей для нової влади

У серпні 2019 року Міжнародний центр перспективних досліджень передав рекомендації від експертного середовища «10 ідей для нової влади» президенту України Володимиру Зеленському, голові Офісу президента Андрію Богдану та голові партії «Слуга народу» Дмитру Разумкову.

Пропозиції пріоритетних напрямків діяльності для нової влади були підготовлені аналітичним центром МЦПД. Дослідження було публічно обговорено експертним середовищем і доповнено за результатами круглого столу, у якому взяли участь представники Українського інституту майбутнього, Реанімаційного Пакету Реформ, Vox Ukraine, ОБСЄ, Інституту Глобальних Трансформацій, Українського інституту дослідження екстремізму, Всеукраїнської Агенції Інвестицій та Сталого Розвитку та інших експертів та аналітиків від громадянського суспільства.

Під час круглого столу, який відбувся 25 липня 2019 року, головний радник МЦПД Василь Філіпчук наголосив на необхідності для нової влади визначити ключові пріоритети на найближчий час: «Не можна зробити все та одразу, варто визначити критично важливі речі, і їх має бути не 144, а десять-двадцять, - підкреслив він, - тоді буде зрозуміло на чому концентруватимуться достатньо обмежені політичні, фінансові та інтелектуальні ресурси».

Експерти МЦПД зазначили, що список проблем, з якими доведеться мати справу новому парламенту та уряду, складається як з традиційних для України з часу проголошення незалежності питань низьких соціальних стандартів, незадовільної якості медичних та освітніх послуг, низьких зарплат та пенсій, несприятливого бізнес-клімату, проблеми із судочинством та правоохоронними органами тощо; так і з викликів, які з’явилися у 2013-2014 роках: втрата суверенітету над Кримом та ОРДЛО, де-факто воєнний конфлікт з РФ, проблеми із західними сусідами.

ТОП-10 пріоритетів діяльності для нової влади, які визначили експерти:

1. Провести конституційну реформу і сформувати “нові правила гри” як для державних інституцій, так і для взаємовідносин влади і суспільства.
2. Провести реформу парламенту як головного законодавчого органу, який і формуватиме нові “правила гри”.
3. Провести судову реформу.
4. Завершити процес децентралізації й надати всі можливості регіонам вільно й ефективно розвиватись.
5. Створити рівні правила і умови чесної конкуренції для всіх учасників ринку та надати соціальні гарантії громадянам.
6. Знайти більше спільних точок економічної співпраці України та країн світу.
7. Забезпечити належний рівень енергетичної безпеки країни.
8. Формулювання стратегії зовнішньої політики та реформа дипломатичної служби.
9. Визначення стратегії та довгострокового формату відносин із Росією.
10. Розробка Стратегії реінтеграції ОРДЛО і АРК, покращення управління конфліктом на Донбасі.

«Безумовно цей перелік не є, і не може бути вичерпним, - зазначено у документі. - Для нової влади важливо провести консультації з інституціями громадянського суспільства і виробити дійсну інклюзивну та партисипативну публічну політику у всіх сферах суспільного життя з чіткою опорою на пріоритети, визначені на основі ґрунтовного аналізу сучасних викликів і загроз, що постали перед нашою державою».