ЯК БОРЮТЬСЯ З COVID-19 У СВІТІ: варіанти урядових рішень
Міжнародний центр перспективних досліджень підготував аналітичну записку щодо світового досвіду впровадження заходів з метою подолання епідемії нового коронавірусу та мінімізації негативних соціально-економічних наслідків.
У міжнародних відносинах COVID-19 засвідчить трансформацію форм глобального лідерства, відносне послаблення традиційних міжнародних інституцій та, імовірно, уповільнення інтеграційних процесів; зростання ролі і впливу суспільств держав із ефективними інституціями, посилення ролі держав в цілому із їх традиційними механізмами регулювання і впливу на життя громадян та міжнародні відносини.
З іншого боку, поточна криза відкриває вікно можливостей для міжнародних інституцій, які зможуть продемонструвати злагоджену та ефективну реакцію. Насамперед це стосується МВФ, Світового банку, Групи семи – за умови, якщо їхня допомога справді виявиться суттєвою, особливо для бідних країн.
Виклики, пов’язані із загрозою для здоров’я людей, з’являться на міжнародному порядку денному; а країни, здатні запропонувати ефективні та дієві підходи для мінімізації ризиків, зможуть отримати додаткові політичні можливості.
На даний момент політичні рішення країн світу щодо реакції на пандемію діляться на дві групи. Перша – ізоляція хворих та заражених домогосподарств без запровадження карантину і припинення пересування громадян. Друга – більш жорсткі заходи, запровадження карантину, обмеження пересування громадян, закриття публічних закладів аж до повного припинення будь-якої ділової чи соціальної активності. Наразі уряди більшості країн обирають другий варіант дій, тобто суворі заходи контролю та обмеження. На це їх спонукають як успіхи Китаю, який завдячуючи жорстким діям зумів зупинити стрімке поширення вірусу, так і панічні настрої у світі і брак інших ефективних інструментів боротьби з пандемією.
Разом з тим, подібні жорсткі заходи мають дуже високу економічну ціну, є сумніви щодо їх ефективності у середньостроковій перспективі, враховуючи, що епідемія може повернутись через декілька тижнів чи місяців. У цьому зв’язку зараз важливо розуміти подальший розвиток ситуації в Китаї -чи буде там новий спалах епідемії після послаблення обмежень. Будь-яка повторна ізоляція нестиме нові як економічні, так і психологічні втрати й неприйняття їх з боку суспільства та бізнесу. Альтернативою економічно і соціально проблемним заходам жорсткого реагування може бути або винайдення вакцини, або концепція вироблення “колективного імунітету”, або вироблення нової моделі суспільної організації життя і праці – «віртуальної політики і економіки», «соціального дистанціювання», «віддаленого режиму роботи і доступу».
Концепція формування “колективного імунітету” (тобто дати можливість більшості перехворіти) популярна серед «прогресивних» країн Європи, особливо на фоні заяв ВООЗ щодо низької ефективності обмежень на поїздки й торгівлю. У ВООЗ зазначають, що дотримання елементарних правил гігієни дає більший ефект, ніж обмежувальні заходи, економічні ж наслідки жорсткого режиму ізоляції можуть мати не набагато кращі наслідки, ніж пандемія. М’який підхід також є проблемним з точки зору управління поточними політичними ризиками, тому навіть такі країни як Велика Британія, Нідерланди чи інші поступово переходять до жорсткіших заходів. У цьому відношенні мало приділяється уваги досвіду Південної Кореї, яка станом на сьогодні найкраще дала відповідь поширенню пандемії.
Аналіз дій країн світу щодо пандемії засвідчив, що першочерговими заходами мають бути масові тестування населення для визначення зон небезпеки та їх швидкої ізоляції, щоб вводити карантин не по всій країні, а саме в небезпечних районах. Важливим є визначення тих людей, які перехворіли й мають відповідні антитіла (імунітет) і не потребуватимуть ізоляції та зможуть проводити звичайну господарську діяльність. Позитивним став досвід використання високих технологій для відстежування здоров’я громадян, на зразок тих, які використовує Китай та Південна Корея (спеціальне програмне забезпечення). Все більше уваги зараз приділяється розгортанню виробництва власними потужностями критичного медичного устаткування, інвестицій в управління та розвиток інфраструктури власної системи охорони здоров’я, вдосконалення протоколів лікування, розробку вакцин та нових лікарських препаратів.
Коронавірус і жорсткі заходи упередження поширення вірусу матиме негативний вплив на економіку чи не більший, ніж на громадське здоров’я. З наявних даних (падіння промислового виробництва в Китаї на майже 20%, роздрібна торгівля більш ніж 20%, інвестиції на 24%, падіння промислового виробництва США на 12,5%, очікуване загальне скорочення національних ВВП від 3% і більше тощо) вже очевидно, що економічний занепад буде значно глибший, а наслідки - гірші, ніж це прогнозували навіть найбільш скептично налаштовані аналітики. З огляду на таку ситуацію уряди провідних країн світу розроблюють масштабні пакети допомоги своїм економікам. Якщо брати приклад з ЄС, яке виділяє на допомогу 1% ВВП, то у випадку України обсяг коштів має бути 1,3 млр.дол., - тобто більше 30 млрд.грн., що є абсолютно реальною цифрою. Однак навіть наявність таких пакетів допомоги не гарантує результатів. Просте зниження відсоткової ставки не зможе активізувати економічну діяльність в умовах тривалого чи повторюваного карантину. Просте збільшення публічних закупівель без зміни моделі виробничих процесів та організації праці в умовах карантину лише вимиватиме кошти з державних бюджетів. Прямі виплати громадянам лише відтермінують момент зустрічі з новими жорсткими соціально-економічними реаліями. Лише запровадження нових «віртуальних» чи чітко організованих державою економічних моделей може відновити економічне зростання – у нових формах, з новою організацією праці і трудових відносин. В Україні проблема ускладнюється ще й тим, що наразі у правовому вакуумі опинились відносини щодо дистанційної праці, що ставить під загрозу належне здійснення та захист прав працівників та роботодавців під час карантину. На розгляді Верховної Ради перебуває низка законопроектів про працю, жодним з яким не було запропоновано комплексного вирішення існуючої проблеми. З огляду на викладене, нагально необхідно розробити та внести відповідні зміни до чинного трудового законодавства.
Міжнародні фінансові інституції вже оголосили виділення фондів на боротьбу з коронавірусом, його поширенням і наслідками: а) Міжнародний валютний фонд – $50 млрд., для підтримати найбільш постраждалих країн і вразливих економік, бідних країн і тим, які мають середній рівень доходу зі слабкими системами охорони здоров’я; б) Світовий банк – $12 млрд., задля ефективних заходів у відповідь на коронавірус; в) ще $10 млрд., виділять Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Міжнародна асоціація розвитку, Міжнародна фінансова корпорація. Малоймовірно, що дані кошти зможуть системно змінити ситуацію і у боротьбі з хворобою, і з економічними проблемами, але важливо, що оголошення пандемії дає можливість розпочати роботу по реструктуризації заборогованості з боку таких країн як Україна, яка у 2020 році має зробити значний обсяг виплат по зовнішньому боргу. Україна зараз має усі шанси звернутися за допомогою до МФО і щодо реструктуризації, і щодо нових позик для боротьби з пандемією. Окрім того, уряд може розпочати діалог щодо перегляду інших міжнародних договорів та домовленостей, які є невигідними для української економіки («реструктуризація Яресько», невигідні для України елементи зон вільної торгівлі тощо).
У випадку України найбільший удар буде завдано по українських експортерах, сфері послуг, самозайнятих, можливо і по банківській системі. На даний момент, більш низька облікова ставка та ослаблена гривня може забезпечити певні переваги для української економіки. При цьому, треба підтримувати курс гривні, не даючи спекулянтам впливати на неї – відхилення курсу на 10-15% вимагатимуть додаткової капіталізації більшості українських банків. Криза дає можливість для перезавантаження української економічної моделі, зосередження на новітніх інноваційних галузях, запровадження «віртуальної економіки» та е-держави. Уряду необхідно якомога швидше провести дискусію з усіма зацікавленими гравцями для визначення пріоритетних напрямів та планів відповідних дій. Потрібні такі кроки як:
перехід до безготівкових розрахунків;
запровадження норм «важливих» і утримання від «неважливих пересувань, при тому, що поїздки на роботу є «важливими» за умови надання працедавцем підтвердження важливості перебування співробітника в офісі та забезпечення санітарно-епідеміологічних норм роботи;
запровадження нових санітарно-епідеміологічних норм для підприємств, закладів торгівлі, громадського транспорту, поширення і жорсткий контроль за дотриманням правил соціального дистанціювання;
створення антикризового штабу при КМУ для опрацювання протягом декількох днів плану заходів економічної модернізації та максимального запровадження електронних послуг з боку держави та підприємств.
Нинішня ситуація також вимагає стимулювання практик корпоративно-соціальної відповідальності. Такі практики можуть "закрити прогалини" державної політики та зекономити бюджетні кошти. Необхідний постійний відкритий діалог необхідні в системі "держава-суспільство-бізнес" для уникнення проштовхування лобістських інтересів щодо несплат до бюджету окремими підприємствами і щодо компенсації кредитів з державного бюджету окремому бізнесу за рахунок громадян. За відсутності прозорості у цьому процесі, це збільшить соціальну несправедливість, призведе до збільшення рівня дефіциту державного бюджету і поставить функціонування української економіки під ще більшу загрозу ніж сам коронавірус.
Основний висновок станом на сьогодні – у світі тимчасово посилюється роль держави і у внутрішній, і у міжнародній політиці. Потрібна швидка раціоналізація дій влади в контексті боротьби з коронавірусом, яка матиме два рівноважливих завдання: а) попередження та боротьба з коронавірусом, б) пом’якшення негативних економічних наслідків та перехід до нових моделей економічного розвитку.
З цією метою далі надається короткий опис і аналіз заходів, які впроваджені в інших країнах. Доцільно їх уважно вивчити та визначити їх ефективність та результативність. На основі аналізу кращих світових практик можна виробити дорожню карту дій влади в Україні. Разом з цим доцільно провести інвентаризацію існуючих та потенційно можливих ресурсів у країні як для якомога швидшого розгортання ефективної системи запобігання поширенню чи боротьби з пандемією, так і для розгортання нової системи організації суспільних процесів, організації праці, розробки нової, адаптованої до сучасних економічних і політичних реалій світу, економічної моделі.
МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД
На момент підготовки даного документу у світі інфекція виявлена у понад 500 тисяч людей (у 198 країнах), з них померло понад 22 000. При цьому 84% пацієнтів повністю одужали від недуги. ВООЗ визнало Європу епіцентром пандемії коронавірусу, у ряді європейських країн кількість захворілих і померлих стабільно зростає (Італія, Іспанія, Німеччина, Франція, Швейцарія, Британія), а от в Китаї епідемія пішла на спад.
ЄС та країни Європи
Головні рекомендації ЄС:
Запровадження «соціального дистанціювання», у тому числі, закриття шкіл, обмеження фізичної присутності на робочих місцях для виконання некритично важливих функцій, карантин, ізоляція та/чи самоізоляція, санітарні кордони, забезпечення фізичного дистанціювання осіб на роботі, у громадському транспорті, магазинах тощо на відстань у декілька метрів, обмеження рукостискань, обіймів тощо. ЄК вважає, що соціальне дистанціювання зменшить інфікування у 8-10 разів. Разом з тим, соціальне дистанціювання не має призводити до значних економічних втрат, задля чого окремо наголошується на іншому пункті – обмеження пересувань, які не є суттєвими;
Обмеження «несуттєвих пересувань» - тобто інших пересувань окрім поїздок чи походів у аптеку, лікарню, магазин чи на роботу. Останнє і є найважливіше: ЄС та більшість країн ЄС дотримуються позиції, що обмежувальні заходи можуть тривати значний період часу – від декількох місяців до двох років, а отже не повинні призводити до значних економічних проблем та соціальних катаклізмів. Задля цього роботодавці мають визначити, присутність яких саме співробітників та протягом якого часу критично важлива для збереження економічної активності.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян:
ЄС на боротьбу з коронавірусом планує витратити 25 млрд євро. В Європейській комісії розраховують, що 7,5 млрд євро ЄС виділить із власних коштів, щоб якомога швидше допомогти країнам, які найбільше постраждали від епідемії коронавірусу: Італії, Франції та Німеччині.
Європейський центральний банк запустив екстрений пакет допомоги обсягом 750 млрд. євро, щоб полегшити вплив пандемії коронавірусу. Він купуватиме державні борги та борги компаній в єврозоні, зокрема в Греції та Італії.
«Віртуалізація і націоналізація» економіки, збільшення ролі держави. У той час, коли основна увага зараз зосереджується на фінансових стимулах – у середньому очікується, що на них буде витрачено біля 1% ВВП – в ЄК та європейських аналітичних центрах також розпочалися дискусії щодо «post-COVID19 economy” – яким чином буде змінено економічну модель розвитку під впливом пандемії. Серед ключових ідей, які зараз обговорюються:
«Віртуалізація» економіки – перенесення значної кількості ділової активності у віртуальний світ, масове запровадження дистанційної роботи, збільшення частки у сфері послуг, де не потрібен особистий контакт, запровадження жорстких санітарно-епідеміологічних норм і заходів там, де не можливо відмовитись від особистих контактів, збільшення роботизації виробничих процесів тощо;
Обмеження готівкових операцій, масовий перехід до безготівкових операцій.
«Націоналізація» економіки, концентрація критично важливих виробничих ланцюжків всередині економік, обмеження чи зниження частки глобальних торгових операцій;
Зростання ролі держави, націоналізація чи викуп проблемних чи критично важливих підприємств тощо.
Обмежувальні заходи:
ЄС запровадив обмеження для “несуттєвих поїздок” на територію Шенгенської зони. Таким чином протягом 30 днів іноземні громадяни зможуть потрапити в ЄС тільки у виняткових випадках. Кожна країна окремо приймає рішення про заходи боротьби з коронавірусом. Ці обмеження поширюються на всіх, хто залишився на її території на період карантину.
Скасовано будь-які заходи в рамках роботи органів ЄС.
АВСТРІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 6000 осіб, летальних випадків – 42.
Обмежувальні заходи: заборонені всі масові заходи; заборонено збиратися групами понад п’ять осіб; закриті усі бари й ресторани; запроваджено обмеження на в’їзд до країни.
Обмежувальні заходи вводились двома пакетами:
Перший великий пакет заходів був прийнятий 10 березня та передбачав, зокрема, заборону проведення масових заходів за участю понад 500 осіб на відкритому повітрі та понад 100 осіб у приміщенні. Це стосувалося як громадських культурно-розважальних та спортивних заходів, так і приватних урочистостей (святкування дня народження чи весілля), а на порушників чекав адмінштраф у розмірі 1450 євро. Також було прийнято рішення про закриття ВНЗ, а всіх роботодавців закликали перевести працівників на дистанційний режим роботи. На виконання цих рішень в Австрії припинили роботу великі музеї, театри, філармонії та опери, передчасно завершилася хокейна ліга, призупинила матчі футбольна бундесліга, розпочалося закриття гірськолижних курортів.
З понеділка, 16 березня, почав діяти новий пакет заходів, який де-факто перевів Австрію в режим карантину. У країні припинили роботу всі торговельні точки, за винятком продуктових магазинів, аптек, АЗС, пошти, банків та центрів мобільного зв’язку. Також закрилися школи й дитсадки (залишено можливість опіки за дітьми, батьки яких перебувають на службі, наприклад, поліцейські та лікарі). У церквах припинено відкриті богослужіння. Введено заборону на зібрання людей на вулицях у кількості понад 5 осіб. Від громадян вимагається перебувати в домашній самоізоляції й виходити з дому лише у трьох випадках: по невідкладній професійній діяльності, за продуктами чи в аптеку, або ж для допомоги іншим людям. Прогулянка вулицею, в разі необхідності, дозволена, однак лише наодинці, або з людьми, з якими є спільне проживання у квартирі. Заборонена робота спортивних й ігрових майданчиків та інших майданчиків громадського використання. У федеральній землі Тіроль, що на кордоні з Італією введено де-факто комендантську годину.
Обмеження руху громадського транспорту в країні поки що немає.
В Австрії призупинено демобілізацію військовослужбовців строкової та альтернативної цивільної служби. Мобілізації підлягають громадяни, які протягом останніх 5-ти років проходили альтернативну цивільну службу. Військовослужбовців почали залучати до підтримки спрямованих на боротьбу із Covid-19 заходів цивільних органів влади.
Громадянам із підозрою на Covid-19 наказано інформувати про це медслужби телефоном, а не приходити самостійно в клініки.
Покарання: За порушення зібрань на вулиці можливий адмінштраф у розмірі до 2180 євро, за порушення заборони щодо використання спортмайданчиків – до 3600 євро.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян: На подолання наслідків кризи, пов’язаної з поширенням коронавірусу, австрійська влада вже виділила 4 млрд євро.
БЕЛЬГІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 6000 осіб, летальних випадків – 220.
Обмежувальні заходи:
Жорстка рекомендація не покидати домівок за перших ознак захворювання.
Всі учні шкіл, університетів та дошкільних закладів були направлені на карантин до 3 квітня, щоправда, в школах були організовані групи для дітей, за якими батьки не можуть доглядати протягом робочого дня.
Закриті всі кафе, ресторани, кінотеатри, скасовані концерти, спортивні змагання та інші заходи за участю великої кількості людей. Обмеження торкнулися роботи торговельної мережі – продовжили працювати лише продовольчі супермаркети та аптеки, всім іншим магазинам було рекомендовано обмежити часи роботи та не працювати у вихідні дні.
Скорочено кількість поїздів, у громадському транспорті перестали продавати квитки за готівку та обмежили контакт водіїв із пасажирами.
Рекомендовано дітям та молодим людям уникати контактів з літніми людьми. Адже вірус, який може минути непомітно для перших, може стати фатальним для других. Це правило розповсюджується й на родини також.
Покарання: Жорсткі покарання за порушення рекомендацій без належної на це причини – 700 євро. Штрафують на вулицях чи у парках людей, які збираються групами від 3 осіб.
ВЕЛИКОБРИТАНІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 9500 осіб, летальних випадків – 465.
Обмежувальні заходи:
На перших порах уряд анонсував ізоляцію найбільш вразливої групи населення – людей старше 70 років, їм заборонили виходити з дому і приймати гостей, їжу і ліки пенсіонерам доставляють. Всім іншим категорія громадян рекомендували уникати необов’язкових соціальних контактів і працювати з дому, але не в наказовій формі. Британські вчені відзначили, що закриття шкіл, кордонів і заборона масових заходів не довели свою ефективність і запропонували взяти курс на створення “колективного імунітету”, адже велика частина людей легко переносить хворобу, тобто перехворівши вони матимуть імунітет, а тим часом влада захищає найбільш вразливі групи населення.
Проте згодом британський прем’єр Борис Джонсон був змушений закрити кордони королівства та рекомендувати всім компаніям і фірмам по можливості перейти на віддалений режим роботи. Наразі у країні заборонено проведення масових заходів.
Закрито частину станцій лондонського метро. Влада Лондона зменшує кількість автобусів. Мер міста Садік Хан заявив, що люди не повинні подорожувати.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян:
Уряд доручив низці великих промислових компаній негайно перейти на випуск необхідних систем штучної вентиляції легенів та іншого обладнання, яке ефективно бореться з поширенням вірусів, подібних COVID-19.
Британський уряд обіцяє виділити на підтримку бізнесу 330 мільярдів фунтів стерлінгів. У британському Мінфіні заявили, що ці кошти спрямують на підтримку найбільш вразливих категорій населення та самозайнятих осіб, чиї доходи можуть різко впасти в разі епідемії коронавірусу. Частину коштів також отримає Національна система охорони здоров’я, а частину спрямують на підтримку британської економіки. Будь-який підприємець, якому будуть потрібні гроші для оплати оренди, виплати зарплат та інших витрат, зможе отримати кредит на хороших умовах. Уряд готується, зокрема, підтримати авіакомпанії та аеропорти, які найбільш сильно постраждали від введення в різних країнах карантину й закриття кордонів. Не менш сильно від коронавірусу постраждали паби, клуби та театри. Їм уряд виділить разові гранти в розмірі до £ 25 тис., щоб вони змогли пережити цей непростий час і не збанкрутувати. Інший малий бізнес може розраховувати на разові гранти в розмірі до £ 10 тис. Також очікується, що бізнес на час буде звільнений від сплати державного податку.
Домовласникам, що зазнають через коронавірус фінансові труднощі, уряд дозволив три місяці не платити по іпотечних кредитах.
ЕСТОНІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 500 осіб, летальних випадків – 1.
Обмежувальні заходи:
Введено режим надзвичайної ситуації, запроваджено карантин.
Заборонено в’їзд іноземцям.
Заборонено публічні заходи і збори.
Закрито школи та інші освітні установи. Роботу продовжують тільки дитячі садки.
Закрито кінотеатри, театри, музеї, спортзали.
Торговельні центри працюють за скороченим графіком, продуктові магазини й аптеки – за повним.
ІСПАНІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 56 000 осіб, летальних випадків – 4089.
Обмежувальні заходи:
Іспанці можуть виходити на вулицю тільки для того, щоб купити ліки та їжу, їздити на роботу, якщо в цьому є крайня потреба, ходити в медичні заклади й банки. Також дозволені поїздки для догляду за дітьми або літніми людьми. З будинку можна вийти, щоб вигуляти домашню тварину. Дехто для цієї мети здає своїх улюбленців в оренду, інші виходять на вулицю з іграшками.
Іспанія закрила кордони для іноземців та обмежила подорожі всередині країни.
Уряд закрив дитячі садочки, школи та університети на два тижні.
Закрилися ресторани, готелі, бари і торгово-розважальні центри. Протягом декількох днів відбувалися масові сутички між місцевою поліцією та іноземними туристами, які протестували проти закриття ресторанів і барів. Постраждали десятки людей. Правоохоронцям так і не вдалося забезпечити виконання всіх заходів, передбачених урядом країни.
У Мадриді поліція використовує дрони з гучномовцями, закликаючи жителів залишатися вдома.
Під заборону також підпадають заняття спортом на вулиці, і вже відомі випадки, коли поліція затримувала тих, хто робив спортивні пробіжки та велосипедні тренування.
Три автономії Іспанії – Каталонія, Валенсія та Балеарські острови – вважають запроваджені заходи недостатніми й вимагають у центрального уряду дозволу повністю закрити свої кордони, перекривши дороги й припинивши залізничне та авіасполучення з іншими частинами країни.
Покарання:
За порушення правил карантину передбачені штрафи від 100 до 30 000 євро, сюди ж входить відмова від ідентифікації на вимогу поліцейського.
Опір і непокора представникові влади в умовах надзвичайної ситуації обійдеться до 600 тисяч євро або року позбавлення волі. Наразі поліція в Іспанії може зупиняти будь-кого і питати, куди та з якою метою він іде.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян: Прем’єр-міністр Педро Санчес заявив, що його уряд витратить на підтримку бізнесу 200 млрд євро ($ 220 млрд).
ІТАЛІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 74 000 осіб, летальних випадків – 7 503.
Обмежувальні заходи:
Запроваджено карантин на всій території країни.
Уряд країни призначив спеціального комісара з надзвичайного реагування щодо протидії поширення коронавірусу.
Уряд попросив італійців по можливості не залишати свої оселі.
Влада заборонила в’їзд іноземцям та обмежила пересування між населеними пунктами.
Поліція отримала право вимагати підтвердження необхідності поїздки.
В рамках карантину тимчасово закриті навчальні заклади, кіно, театри, музеї, ТРЦ, бари, стадіони та спортзали. Крім цього запроваджено заборону на масові заходи, включаючи похорон і весілля.
Торгівлю продовжують тільки продуктові магазини і аптеки, однак покупці повинні дотримуватися дистанцію в один метр.
Обмежена робота громадського транспорту.
Покарання:
Порушникам карантину загрожує штраф 206 євро або три місяці в’язниці.
Порушення карантину інфікованою особою – до 21 року в’язниці.
Неправдиві дані щодо причин переміщення поза карантинною зоною – від одного до шести років в’язниці.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян:
Уряд планує виділити на підтримку економіки, що потерпає від коронавірусу, додатково 25 млрд євро. Прем’єр-міністр країни Джузеппе Конте заявив, що сума у 25 млрд євро буде використана не відразу – економіці в найближчому майбутньому знадобляться гроші, щоб впоратися з усіма труднощами в цій надзвичайній ситуації.
Також уряд обіцяє влити в економіку країни 340 мільярдів євро державних коштів.
ЛАТВІЯ
Поточна ситуація: заражено – 244 особи, летальних випадків – 0.
Обмежувальні заходи:
Скасовано всі публічні заходи.
Торговельні центри скорочують час роботи.
На ринках прибирання та дезінфекція проводяться частіше, аніж раніше, наприклад, на Ризькому центральному ринку – щогодини.
Суди розглядатимуть лише термінові та найважливіші справи.
Школи оперативно розробляють заходи щодо організації дистанційного навчання.
У дитсадках діятимуть тільки чергові групи, однак батькам рекомендовано по можливості не відводити дітей до садочків.
Міжміські автобуси скорочують кількість рейсів (міжнародні рейси заборонені зовсім).
ЛИТВА
Поточна ситуація: заражено – 290 осіб, летальних випадків – 4.
Обмежувальні заходи:
Введено карантин, попередньо – на два тижні. На цей час заборонені всі публічні заходи, робота перукарень, салонів краси, казино.
Закриті всі освітні й дошкільні заклади, дитячі центри дозвілля (а також центри для літніх людей та інвалідів). Оголошено шкільні канікули, і налагоджується можливість дистанційного навчального процесу.
Заборонено торгівлю в магазинах, які не продають продовольчі товари. Працюють продовольчі магазини і ринки, аптеки та ветеринарні магазини-аптеки.
Кафе і бари можуть працювати лише у режимі надання послуг – “їжу на винос”.
Держустанови не повинні надавати необов’язкові послуги.
Заборонено відвідування пацієнтів у лікарнях, за винятком малолітніх дітей (якщо є дозвіл лікаря). Відкладаються всі планові операції, за винятком термінової медичної допомоги.
Обмежено потік пасажирів у міжміському транспорті, між пасажирами повинна дотримуватися відстань не менше 1 метра, транспортні засоби регулярно дезінфікують.
Повідомлено, що приміщення готелів можуть використовуватися для ізоляції людей – за домовленістю з муніципальними постачальниками послуг.
Лікарів, резидентів Литви, в майбутньому можуть почати залучати до роботи, незалежно від їхньої поточної підлеглості по службі.
НІДЕРЛАНДИ
Поточна ситуація: заражено – майже 7500 осіб, летальних випадків – 434.
Обмежувальні заходи:
Не працюють школи, садочки, вищі навчальні заклади та заклади харчування. Діє таке рішення до 6 квітня 2020 року. Відвідувати школи та дитсадки можуть лише діти медиків, поліцейських, працівників супермаркетів, тобто тих, хто не може працювати вдома.
Ресторани та кафе готують їжу для своїх клієнтів лише з собою. Також є доставка.
Супермаркети та магазини працюють.
Діє заборона на зібрання понад 100 людей.
Влада закликає людей дотримуватися дистанції між собою, не підходити ближче, ніж на 1,5 метра, а також піклуватися одне про одного, насамперед про людей похилого віку, які перші у групі ризику.
Заборонено відвідувати затриманих, які перебувають у місцях позбавлення волі, дозволено спілкуватися лише телефоном.
Лікарі відкладають нетермінові операції та обстеження, щоб забезпечити невідкладну допомогу хворим на коронавірус.
У Нідерландах заборонені пасажирські рейси з Китаю, Ірану, Італії та Південної Кореї.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу:
Нідерланди та Франція вже заявили, що вивчають можливості надання допомоги Air France-KLM, щоб компанія пережила кризу.
Також влада Нідерландів пообіцяла надати підтримку підприємцям, які постраждали через коронавірус.
НІМЕЧЧИНА
Поточна ситуація: заражено – майже 40 000 осіб, летальних випадків – 224.
Обмежувальні заходи:
Німеччина частково закрила кордони з сусідами й закликала громадян відмовитися від будь-яких поїздок.
На перших парах дана країна не вводила жорсткий карантин. Крім магазинів з їжею, ліками та предметами першої необхідності, продовжували працювати ресторани й готелі, щоправда, з часовими обмеженнями.
Проте, з 17 березня закрили бари, кінотеатри та басейни, а з 18 березня – магазини, які не надають основних послуг.
Закрили спортивні поля та ігрові майданчики. Школи, дитячі садки та університети тимчасово припинили роботу, як і берлінські клуби. Заборонені релігійні обряди в церквах, мечетях та синагогах.
Магазини з продажу харчових продуктів та товарів першої потреби, аптеки, АЗС, банки можуть залишатися відкритими до 22:00 у будні та 18:00 у неділю.
Федеральна німецька земля Баварія оголошена зоною катастрофи через кризу з поширенням коронавірусу. Чергові місцеві вибори в Баварії, які мають відбутися через два тижні, будуть проведені через голосування поштою.
Покарання: Порушення правил карантину карається штрафом до 450 тисяч євро або позбавленням волі на термін до 2 років.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян: Канцлер Німеччини Ангела Меркель оголосила про виділення 550 млрд євро ($ 605 млрд) на урядові кредити.
ПОЛЬЩА
Поточна ситуація: заражено – 1120 осіб, летальних випадків – 14.
Обмежувальні заходи:
Польща стала однією з перших європейських країн, яка почала запроваджувати заходи з протидії коронавірусу ще до того, як у країні був зафіксований перший випадок зараження.
Оголошено стан епідеміологічної загрози і розпочалося створення мережі інфекційних лікарень для протидії коронавірусу.
У країні тимчасово, до 25 березня, з можливістю продовження на наступний термін, припинено навчання у школах, вишах, роботу культурних закладів та розважальних закладів.
На внутрішніх кордонах з країнами ЄС запроваджено санітарний контроль, а вже через три дні Польща закрила свої кордони для іноземців, а всіх громадян країни, які повертаються з-за кордону, зобов’язала добровільно пройти карантин.
Епідемія коронавірусу в Польщі збіглася з активною фазою президентської виборчої кампанії. Хоча офіційно кампанію ніхто не скасовував, усі кандидати вже, фактично, припинили масові зустрічі з виборцями й багато хто з них закликають перенести вибори з травня на більш пізній термін. Влада поки що не наважилася на цей крок, але не виключає його в недалекому майбутньому.
Сейм країни 3 березня ухвалив спецзакон щодо протидії коронавірусу. Законом передбачається, зокрема, що працедавець зможе доручити працівнику дистанційне виконання роботи. В умовах закриття шкіл і дитсадків батьки, які братимуть звільнення на роботі для догляду за дітьми, отримуватимуть матеріальну допомогу до 14-ти днів. Крім того, документом було визначено прискорений алгоритм закупівлі медикаментів для протидії коронавірусу без необхідності проведення тривалих за часом тендерів, а також спрощений алгоритм будування й переобладнання приміщень під медичні заклади без необхідності дотримання всіх будівельних норм. Головному фармацевтичному інспектору надано право визначати максимальні ціни на певні медикаменти, необхідні для протидії коронавірусу, визначено порядок залучення армії до протидії поширенню інфекції, а також можливість перепланування бюджетних видатків.
Покарання: За порушення карантину загрожує штраф у розмірі 5 тисяч злотих (приблизно 1150 євро).
ПОРТУГАЛІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 3500 осіб, летальних випадків – 60.
Обмежувальні заходи:
Зупинили пасажирське сполучення з Іспанією для туристів на місяць.
Навчальні заклади припинили роботу, як і нічні клуби.
Введені обмеження на кількість людей, які можуть одночасно знаходитися в торгових центрах і ресторанах.
Розглядається питання щодо введення в країні надзвичайного стану.
СЕРБІЯ
Поточна ситуація: заражено – понад 384 осіб, летальних випадків – 6.
Обмежувальні заходи:
Влада заборонила вихід на вулицю особам старше 65 років. Для літніх людей, які проживають в селах і містечках з населенням менш як 5 000 чоловік, віковий бар’єр трохи вище – заборона поширюється на всіх, хто старше 70 років.
Раніше в Сербії було введено надзвичайний стан, але цей режим постійно порушувався. Тепер президент країни Олександр Вучич ввів ще й комендантську годину. З 18 березня особам будь-якого віку заборонено пересуватися по вулицях з 20:00 до 05:00. Контроль за дотриманням жорстких заходів покладено на сербську армію.
Школи в країні вже перейшли на дистанційне навчання. Будуть перенесені терміни проведення державних іспитів, а також сесій у вишах. Тимчасово закриваються студентські гуртожитки.
Фінансові заходи та/або заходи підтримки бізнесу/громадян: Банк Сербії ввів тримісячну відстрочку на погашення всіх видів кредит...